38.Mezi snem a skutečností

Vážené dámy a pánové, přátelé galerie, zvu Vás srdečně k otevření výstavy

 

Mezi snem a skutečností

 

Výstava je otevřena od 21.9. – 13.10. 2008

 

Jiří Hauschka, Jan Spěváček, Robert Janás – Mezi snem a skutečností
   
    V Galerii XXL v Lounech bude 19. září 2008 v 19.00 byla zahájena výstava Mezi snem a skutečností. Výstava představuje malby  Jiřího Hauschky a Jana Spěváčka a fotografie Roberta Janáse. Všichni tři autoři patří mezi členy výtvarné skupiny Prague stuckists, která se loni představila na společné výstavě v pražském Topičově salónu.
    Malba Jiřího Hauschky v sobě spojuje expresivní výtvarný přednes spojený s citem pro výrazové možnosti propracovaného kompozičního členění obrazové plochy. Důležitý konstrukční prvek autorových kompozic představují pádné obrysové linie. Podstatnou složku tvoří také kolorit založený na ucelených jednobarevných plochách, které mají symbolický význam. Od Hauschkova působení v Londýně, kde se seznámil se zakládajícími členy stuckistického hnutí se jeho tvorba postupně vyvíjí od čisté abstrakce k realističtějším formám.
    Jan Spěváček se na výstavě představuje cyklem obrazů kachen na vodních hladinách. Pro Spěváčkovu tvorbu je charakteristická dlouhodobá koncentrace na jeden obsahový motiv, který se mu stává záminkou pro rozehrání široké škály malířských postupů. Minimalistické zhutnění námětu mu otevírá možnosti pro postupné rozvíjení kompozičních variací, barevného spektra a svižné práce s gestickým rukopisem.
    Fotografie Roberta Janáse zachycují noční záběry z pražských předměstí. Autor se soustředí na barevné a světelné efekty, které nabízí noční město. Jejich prostřednictvím se snaží zachytit specifickou atmosféru jednotlivých pražských čtvrtí v odstínech nálad různých ročních dob.
    Tvorbu Jiřího Hauschky, Jana Spěváčka a Roberta Janáse spojuje snaha zachytit podněty z reálného světa, který je obklopuje. Tyto podněty pak transformují prostřednictvím individuálního vnímání a rozdílných výtvarných technik do výsledných forem.

                                                                                                     Robert Janás, Ph.D.

Mezi snem a skutečností (Jiří Hauschka, Jan Spěváček, Robert Janás)
Galerie XXL Louny, 19. 9. – 13.10. 2008

fotogalerie z vernisáže

WordPress Image Lightbox