56 – Dolce vita a Krajiny bez listí

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstav:

DOLCE VITA a KRAJINY BEZ LISTÍ

 

vernisáž 25. 3. 2011 od 18:00 v Galerii XXL Louny

výstava otevřena od 25. 3. 2011 – 13. 5. 2011

 

 

 

 

 

Dolce Vita, galerie XXL Louny, 28.3.-13.5. 2011
Eva Spěváčková (ročník 1980) vystudovala ateliér malby na brněnské Fakultě výtvarných umění u Petra Veselého a Tomáše Lahody. Absolvovala v roce 2008. Žije a pracuje v Brně.
Malířsky je Spěváčková výraznou koloristkou,  jejíž tvorba reflektuje zájem o běžnou denní předmětnost, skrývající malířský či významový potenciál.
Výstava lehce ironizujícího, lehce opojného názvu představí dva cykly, venušovsko-andělský „Stvoření z pěny“ a pilulkový „Léčivé obrazy“.

Cyklus venuší a andělů „Stvoření z pěny“ je vsazen do reflexně růžových nebeských sfér s nahatými faldatými panenkami, připomínajícími barokní andílky, případně sotva zrozené Venuše. Tyto „virtuální“ kosmické panenky vypovídají leccos o „postmoderním“ nebi, problematice materialismu, o době umělé krásy a plastů, utvářejících naši estetickou normu. Tradiční témata vkládá autorka do aktuální polohy a problematiky i volbou umělých akrylových barev  jako je reflexní růžová, stříbrná nebo perleťová violeť.

Cyklus pilulek „Léčivé obrazy“ navazuje formální podobností na předešlý cyklus lesklých, slastných a efemérních bonbonů. Pilulky však zosobňují palčivou a odvrácenou tvář konzumu. Závažnost je podtržena olejomalbou, která jako historicky osvědčená umožňuje rozmanitější vizualizaci prostoru, abstrahující hru světel a malířskou krásu valérů.

Oba cykly mají výpovědní hodnotu naší doby, přestože s nimi Spěváčková nakládá záměrně volněji.

WordPress Image Lightbox